Dekorativni kamen za moderno oblaganje zidova
Onda kada se dogodi situacija da nešto što je trendi bude i korisno, spaja se lepota i funkcionalnost kao najbolji rezultat…
Dekorativni kamen je mnogo više od puke dekoracije zidova, to je i odličan način termičke i zvučne izolacije uz dugotrajnost bez ikakvih dodatnih ulaganja Zašto je prirodan kamen najbolje rešenje, od čega se pravi veštački dekorativni kamen? Kakvi modeli postoje za unutrašnje, a kakvi za fasadno oblaganje zidova?
Veštački ili prirodni dekorativni kamen?
Izbor će zavisiti isključivo od želja kupca, ali treba naglasiti osnovne razlike
- Prirodni kamen se dobija sečenjem krupnog kamena iz kamenoloma, a veštački se pravi od gipsa ili betona
- Veštački kamen se boji i koliko god izgleda slično ne može da imitira teksture i boje kao što to priroda stvori
- Prirodni dekorativni kamen je skuplji, ali je i dugotrajniji. Treba samo pogledati spomenike kulture, stare kuće ili zamkove kojima zub vremena ne može ništa.
Čak i ako se kamen koristi za unutrašnju dekoraciju oba materijala su podložna oštećenjima, a prirodan kamen je izdržljiv.
Unutrašnja dekoracija prirodnim kamenom
Dekorativni kamen se jako puno koristi u dekoraciji unutrašnjeg prostora i to pre svega za oblaganje stubova, kamina i nekih delova na zidu. Ako ih birate prvi put biće vam konfuzni nazivi, ali su imena dobijena po kamenolomima (Studenički, Struganički), mermer i travnetino…. i po načinu sečenja (lomljenje i sečenje). Lomljeni kamen se dobija cepanjem stena čime se dobijaju komi nepravilnih oblika, najčešće se koriste kao dekorativni kamen za fasade i staze. Sečeni kamen može biti sečen na: štanglice, bulja i krajc. Štanglice su sada vrlo popularne i u zavisnosti od vrste kamena ceo zid može biti u jednom tonu ili biti šaren, a postoji i ona vrlo lepa vrsta koja je kao posuta šljokicama. Prave se dugačke između 3 i 5cm i iseći će se po želji kupca. Bunja i krajc pored mašinskog sečenja zahtevaju dodatnu ručnu obradu, skuplje su i mogu takođe biti u bezbroj boja i nijansi. Gerovanjem se ivice zasecaju na 45 stepeni i na taj način kamen se može iskoristiti za sklapanje u jednu veću celinu. Ukusi su različiti pa će i izbor zavisiti od toga šta vam se dopada, a sa dekorativnim kamenom pogrešan izbor i ne postoji. Dekorativni kamen za fasade Postoji nekoliko odličnih razloga zašto se koristi dekorativni kamen za fasade:
- Prirodni dekorativni kamen je odličan izolator. Dobijaju se mnogo bolje termoizolacione sposobnosti, a pri tome se ne postavlja ni stiropor ni fasada. Kamen je sam po sebi dekorativan pa skraćuje posao pri postavljanju fasade.
- Kamen je trajan i manje sklon oštećenjima. Čak šta više, i kada se oštećenja dogode to će se dobro uklopiti i sve će izgledati kao da je kamen namerno takav.
- Cena jeste viša, ali je izolacija bolja, a fasada trajnija.
Dekorativni kamen za fasade se sa razlogom postavlja na prvom metru od zemlje i taj trend često viđamo. Reč je o tome da je tu najveća vlažnost, kiša zapljuskuje zidove, a stiropor i fasada u takvim uslovima propadnu. Tu jako lepo izgleda lomljeni kamen sa širokim fugnama i često se koristi baš u ovoj svrsi jer obezbeđuje dugotrajnosti i dobru izolaciju bez obzira na vremenske uslove. I na kraju vam treba firma koja ima sve vrste dekorativnog kamena za unutrašnje i spoljno oblaganje. Pozovite Alvos i po najpovoljnijim cenama odaberite idealnu dekoraciju za vaš prostor. Ponuda je ogromna, a prodavci ljubazni pa će izbor proći bez problema!